لکه های قهوه ای

لکهای قهوه ای پوست

لکهای قهوه ای پوست یا ملاسما ناشی از افزایش فعالیت سلول های تولید کننده پیگمان یا رنگدانه هستند که این افزایش فعالیت در اثر عوامل بیرونی (بطور تی پیک نور آفتاب) یا عوامل درونی مثل تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، قرص های جلوگیری از بارداری یا یائسگی ایجاد می شود.

ملاسما در تماس با آفتاب تشدید می شوند و محافظت از نور آفتاب ضروری است. لکه های پهن را معمولا ملاسما می نامند و به لک های کوچک و جدا از هم کک و مک گفته می شود. بطور کلی انواع لکها از بین نمی روند اما قابل کنترل هستند و عمدتا پاسخ درمانی به صورت کمرنگ شدن است.

درمان های مؤثر لکه های قهوه ای پوست یا ملاسما عبارتند از:

  • IPL: در واقع منبع نور هستند که هم بر پیگمان قهوه ای و هم پیگمان قرمز اثر دارند و باعث کمرنگ شدن لکهای قهوه ای پوست (ملاسما) و وریدهای ریز می شود.
  • درمان های دارویی: شامل ترتینوئین، هیدروکینون، کوچیک اسید، انواع AHA و …
  • لیزرهای فرکشنال
  • پیلینگ شیمیایی: با داروهای مختلفی از جمله TCA، AHA، فنول

ملانین رنگدانه ای است که رنگ پوست را ایجاد می کند. بعضی افراد با سلول های ملانین ساز بیشتری متولد می شوند  از این رو مشکلات مربوط به رنگ پوست از جمله لک در آنها شایع تر است. عواملی مثل نور آفتاب و تغییرات هورمونی باعث افزایش تولید ملانین می شوند. با توجه این که سلول های سازنده ملانین در  لایه های عمقی پوست تولید می شوند و آرام به سطح پوست می آیند، تغییر رنگ ناشی از این عوامل فورا ظاهرا نمی شود و ممکن است روزها و حتی ماه ها طول بکشد.

ملانین یک محافظ سلولی است و افزایش تولید آن ناشی از تلاش بدن برای جلوگیری از آسیب های سلولی ناشی از آفتاب یا گرماست. برنزه شدن واکنش بدن به آسیب سلولی است. تماس با نور آفتاب ابتدا باعث برنزه شدن پوست به صورت یکنواخت می شود اما تماس های مکرر باعث تولید ملاسما خواهد شد.

 

برای مطالعه انواع مراقبت های پوست به سایت www.doctorsoheila.ir مراجعه کنید.

برای اطلاع از بروزترین مطالب علمی در حوزه پوست، مو و زیبایی در سایت کلینیک یاس با ما همراه شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =